Czym są komórki kubkowe? Jaką pełnią rolę?

Zaktualizowano: 24 mar 2021

Bohaterem dzisiejszego wpisu są komórki kubkowe (ang. goblet cells), funkcjonujące jako gruczoły produkujące śluz, którego głównym składnikiem jest mucyna. Białko to jest niezbędne do zatrzymywania patogennych mikroorganizmów, kurzu i obcych cząstek, które są następnie usuwane z organizmu poprzez rzęski. Nazwa komórek pochodzi od ich zbliżonego do kielicha kształtu. Komórki kubkowe występują w nabłonku dróg oddechowych, jelita cienkiego, grubego oraz spojówki powieki górnej.

Produkcja śluzu w komórkach kubkowych jest regulowana poprzez autonomiczny układ nerwowy. Układ przywspółczulny wraz z jego mediatorem acetylocholiną pobudza wydzielanie śluzu, natomiast układ współczulny (i jego mediatory – adrenalina i noradrenalina ) – hamują wydzielanie śluzu. Wydzielanie śluzu jest także pobudzone przez interleukinę IL-4.


Oprócz tworzenia nabłonkowej wyściółki różnych narządów, komórki kubkowe mogą też tworzyć linię obrony błony śluzowej jelit i pełnić wspólną rolę wydzielniczą. Komórki kubkowe odgrywając ważną rolę w utrzymaniu homeostazy jelitowej wytwarzając węglowodany i glikoproteiny.


Komórki kubkowe wykazują również ekspresję angiotensyny II, której zadaniem jest kontrola stężenia jonów sodowych i potasowych w organizmie. Badania donoszą, że pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) posiadają znacznie większą liczbę komórek kubkowych w nabłonku dróg oddechowych. To odkrycie okazało się mieć istotne znaczenie w przebiegu infekcji SARS CoV-2, ponieważ wirus wykorzystuje enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2), wraz z proteazą serynową TMPRSS2 do wejścia do komórki gospodarza i zakażenia. Powyższe odkrycia sugerują, że większa liczba komórek kubkowych w nabłonku POChP ułatwia replikację wirusa, prowadzącym tym samym do cięższego przebiegu choroby.


Ilość oraz wielkość komórek kubkowych odgrywa również znaczenie w przebiegu mukowiscydozy. W wyniku nadmiernej proliferacji komórki przestają pełnić ochronną rolę, a wydzielana mucyna zaczyna być szkodliwa. Nabłonek dróg oddechowych osób chorych na mukowiscydozę charakteryzuje się grubym pokładem śluzu na powierzchni spowodowanym hiperplazją komórek kubkowych. Podobne zjawisko można zaobserwować w jelitach, co prowadzi do ich niedrożności i pojawiania się stanów zapalnych.


Materiały źródłowe :

https://www.news-medical.net/news/20201116/Goblet-cells-are-prime-target-for-SARS-CoV-2-study-finds.aspx


Na poniższym zdjęciu widoczne są komórki kubkowe w rzęskowym nabłonku dróg oddechowych tchawicy, ze śluzem zabarwionym na fioletowo. Zdjęcie wykonane za pomocą mikroskopu świetlnego.Więcej informacji o wykonywanych przez nas badaniach histopatologicznych i histochemicznych znajduje się pod następującym adresem ➡ https://www.alab-bioscience.com.pl/patologia-zwierzat

Masz pytania


Zapraszamy do kontaktu z naszym koordynatorem ds. badań naukowych 📧lukasz.deneka@alab.com.pl lub ☎+48 516 544 853

Serdecznie zapraszamy do lektury oraz komentowania naszych wpisów!

134 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
alab bioscience.png